En snak med Kiki O’Connor fra Madklubben Frederiksberg – tips til nærområdet og godt til maven

13. februar 2019

Vi har også til huse på Frederiksberg – endda i historiske lokaler, hvor der tidligere har været station. I dette interview bliver vi klogere på restauranten og nærområdet. Det er vores søde Operations Manager, Kiki O’Connor, som gør os klogere – tag godt imod hende!

 

Kiki – du styrer Madklubben Frederiksberg med både hård og kærlig hånd. Der er noget med, at I har en spændende frokost – kan du fortælle lidt om den?

“På Madklubben Frederiksberg bliver du budt velkommen i elegante omgivelser i intet mindre end en gammel togstation, som ligger lige i smørhullet mellem Frederiksberg Centret, CBS, Frederiksberg Gymnasium, Falkoner Biografen og Metrostationen. Vi er en “neighbourhood-restaurant”, der byder indenfor til spiseoplevelser uden det helt store set up. Et sted, hvor du som gæst kan nyde en afslappet frokost eller middag uanset om det er en uhøjtidelig tirsdag eller en helt særlig lørdag.

Vi klarer også hjertens gerne kaffemødet, firmafrokosten, bardedåben, fødselsdagen eller hvad end der kunne være behovet. Vi har stor succes med vores intime og lydisolerede alternativ ”Ventesalen” med plads til 45 gæster, hvis du ønsker at afholde et selskab af mindre volumen.

Vi åbner dørene kokken 11.30 og byder på en stribe retter, der alle laves med inspiration fra hele verdenen. Du kan eksempelvis stille sulten med en cremet vegetarisk jordskokkesuppe, en velsmagende chevre chaud-salat eller hvad med en fuldvoksen biksemad med hele molevitten – bløde løg, rødbeder, spejlæg og béarnaisesauce?

Vi kan selvfølgelig også klare en masse grønt, såsom vores sprøde kyllingesalat med tomater, cæsardressing, croutoner og parmesan samt hvis nogle skulle være til det veganske, har vi også det på menuen!”

 

All right – men hvad er din egen favorit på frokostkortet?

“Uhhh, lige pt jeg er helt pjattet med vores byg-otto med stegte svampe, parmesan, trøffel, syltede løg og vinterkål – jeg er også vild med deleretter, så jeg kombinerer ofte med en omgang slagterbræt og godt med hjemmebagt brød til!”

 

Hov! I har også en burger på frokostkortet. Det er jo en velkendt frokostspise, men hvad gør jeres unik?

“Jamen hvem er ikke til mørt og saftigt oksekød i samspil med hjemmerørt chilimayo, rødløg, syltede agurker, sprød salat, cheddar og friske tomater pakket ind i en blød brioche bolle?

Og er man studerende, så bliver det endnu bedre, for vi byder på studierabat hver søndag til torsdag, hvor du kan nyde vores Frederiksbergburger, sprøde fritter og en Cola/Cola Zero til sølle 75 kroner ved fremvisning af gyldigt studiekort.”

 

Kiki – Frederiksberg emmer jo af shopping og oplevelser. Hvad ville du anbefale, at man oplever henholdsvis før og efter en frokost?

“Jeg elsker selv at chille rundt og bruge for mange penge i Frederiksberg Centret, som i øvrigt også er kåret til Nordens Bedste Shoppingcenter! Er jeg på date med min kæreste og skal spise lækkert, så er det nemt at kombinere en middag på “klubben” med en bio-tur, hvor man også lige kan få parkeringen gratis de to første timer. Win/Win – man er vel jyde!”

 

Må vi se et hverdagsrelateret foto fra restauranten? 

“Ja da – nedenfor er der par hyggelige fotos, som stammer fra Cana Buttenschøns bogreception. En helt igennem fantastisk dag!”

 

Og her på falderebet – hvad tror du vil overraske folk, når det kommer til Madklubben Frederiksberg?

“At vi er et fantastisk rum for samvær med familie og venner fyldt med velsmagende mad og god samvittighed til en skarp og gennemskuelig pris – og derudover er vi fantastisk søde og engagerede unge mennesker, som kun døjer med god humor og flotte tænder, haha!”

 

Du kan besøge Madklubben Frederiksberg på Solbjergvej 6, 2000 Frederiksberg – og på internettet her.